1918. gada 16. februārī Lietuvas Padome parakstīja Neatkarības deklarāciju, ar kuru tika atjaunota neatkarīga un uz demokrātiskiem principiem balstīta valsts ar galvaspilsētu Viļņā. Deklarācijā tika pasludināta Lietuvas pilnīga atdalīšanās no jebkādām iepriekšējām valstiskajām saitēm ar citām tautām. Mūsdienās Lietuva aktīvi sadarbojas ar kaimiņvalstīm dažādās jomās, tostarp tiesu administrācijā.
Baltijas valstu un Somijas Tiesu administrāciju forums ir ikgadējs pasākums, kurā tiek diskutēts par aktuāliem tiesu administrēšanas jautājumiem, daloties pieredzē un veicinot starpvalstu sadarbību. Gatavojoties nākamajam forumam, piedāvājam iepazīties ar kaimiņvalstu Tiesu administrāciju darbu, to struktūru, tiesnešu atlases procesu, digitālajām inovācijām un citiem interesantiem faktiem.
Kāda ir Lietuvas Nacionālās tiesu administrācijas galvenā loma un kā darbojas jūsu institūcija?
Mūsu galvenais uzdevums ir nodrošināt tiesu sistēmas neatkarību no administratīvās, finansiālās un organizatoriskās puses. Mēs pārvaldām vienotu budžetu visai sistēmai un sadarbojamies ar Tiesnešu padomi, lai sadalītu budžetu starp tiesām, ņemot vērā darbinieku un lietu skaitu. Tāpat mēs uzraugām, kā tiek izlietoti līdzekļi un vajadzības gadījumā veicam budžeta pārdales starp tiesām, tādējādi nodrošinot efektīvu resursu izmantošanu.
Vai Nacionālā tiesu administrācija ir izveidota, pamatojoties uz kādu konkrētu juridisko ietvaru?
Jā, mūsu darbība balstās uz diviem galvenajiem normatīvajiem aktiem – Tiesu likumu, kurā ir nodaļa par Nacionālo tiesu administrāciju un Likumu par Nacionālo tiesu administrāciju, kas detalizēti nosaka mūsu funkcijas, struktūru un darbības principus.
Kādi ir jūsu galvenie prioritārie virzieni nākamajiem trim gadiem?
Mūsu stratēģiskie mērķi balstās uz četriem galvenajiem pīlāriem: inovācijas un procesu efektivitāte – tiesu administratīvo un tehnoloģisko procesu uzlabošana; atvērti dati un tehnoloģiskā integrācija – datu pieejamības palielināšana un mūsdienīgu tehnoloģiju ieviešana; personāla apmācība un motivācijas uzlabošana – gan profesionālo, gan emocionālo resursu attīstīšana; tiesu sistēmas neatkarības saglabāšana un stiprināšana – nodrošinot skaidru un pārskatāmu darbību.
Kāda ir jūsu institūcijas struktūra?
Mūsu institūcijā strādā 87 darbinieki. Ir divi direktora vietnieki. Viens atbild par juridiskajiem jautājumiem, apmācībām un sadarbību ar Tiesnešu padomi, bet otrs – par tehnoloģiskām inovācijām un operatīvo darbību. Institūcija ir strukturēta vairākās nodaļās, piemēram, resursu pārvaldības un IT nodaļa. Papildus mums ir arī Tiesu apmācības centrs, kas piedāvā mācības tiesnešiem un tiesu darbiniekiem.
Vai jūs esat iesaistīti tiesnešu kandidātu atlases procesā?
Mūsu loma ir galvenokārt administratīva. Organizējam kandidātu eksāmenus un psiholoģisko novērtēšanu, sagatavojam materiālus un palīdzam Tiesnešu padomei veikt kandidātu novērtēšanu. Lai gan neesam tieši iesaistīti kandidātu izvēlē, mēs nodrošinām procedūras norisi un visu citu nepieciešamo informāciju.
Kādi stratēģiskie risinājumi tiek izmantoti, lai uzlabotu darba pārredzamību, efektivitāti un pieejamību?
Pēdējo gadu laikā esam izveidojuši tiesu sistēmas stratēģisko redzējumu desmit gadiem. Tas ietver četras galvenās jomas: tiesu neatkarības nodrošināšana; IT risinājumu ieviešana un attīstība; efektīva komunikācija un atvērto datu izmantošana; pārvaldības uzlabošana tiesās un administrācijā.
Kādas digitālās inovācijas ieviešat tiesu sistēmā?
Pašlaik mēs īstenojam vairākus projektus. Atvērto datu platforma – sabiedrība var viegli piekļūt tiesu datiem interaktīvā un vizuāli pievilcīgā formātā; tiesnešu pārvaldības sistēma – vienota platforma, kurā tiek uzglabāta informācija par tiesnešu kvalifikāciju, pieredzi un apmācībām. Nākotnē plānojam izmantot mākslīgo intelektu datu analīzei un pārvaldībai, lai paātrinātu procesus un uzlabotu datu pieejamību.
Kādas jūsuprāt personiskās īpašības ir būtiskas, lai veiksmīgi vadītu šādu institūciju?
Svarīgākās īpašības ir līderība, skaidra redzējuma definēšana, juridiskā kompetence un izpratne par tiesu sistēmu, apņemšanās nodrošināt tiesu neatkarību, spēcīgas administratīvās un finanšu pārvaldības prasmes, inovāciju pieņemšana un pielāgošanās pārmaiņām, kā arī komunikācijas un diplomātijas prasmes, lai sasniegtu labus rezultātus.
Vai Nacionālajā tiesu administrācijā ir kādas tradīcijas vai pasākumi, kurus darbinieki īpaši gaida?
Jā, mums ir vairākas tradīcijas. Piemēram, institūcijas dzimšanas diena, kuru katru gadu svinam, atskatāmies uz paveikto un plānojot nākotnes darbus. Notiek arī ikgadējās sapulces, kurās savstarpēji diskutējam, uzklausām viedokļus un ieteikumus. Mēs organizējam pārgājienus un citas komandas saliedēšanas aktivitātes.
Kādi ir jūsu vaļasprieki un intereses ārpus darba?
Man patīk pastaigas ar manu suni, kas palīdz atbrīvoties no stresa, galda spēļu spēlēšana ar draugiem katrā nedēļas nogalē un grāmatu lasīšana. Parasti lasu vairākas grāmatas vienlaikus, atkarībā no garastāvokļa.