Šodien, 22.aprīlī, viesnīcas Radisson Blu konferenču zālē notiek diskusijas par tiesneša lomu demokrātiskā sabiedrībā, tiesu neatkarību, kā tiesneši var paredzēt un risināt jautājumus pirms tiesas sēdēm, lai racionalizētu tiesvedību. Tiek diskutēts arī par pierādījumu izmantošanu tiesā un tiesnešu profesionālās izaugsmes iespējām.
Darba kārtībā ietvertas interaktīvas, uz praksi orientētas diskusijas ar praktiskiem ieteikumiem, kas noderīgi tiesnešu darbā. Pasākums pulcē tiesnešus no Latvijas un ASV, lai dalītos profesionālajā pieredzē un apmainītos labās prakses piemēriem.
Tiesneši apaļā galda diskusijās vērtē un analizē tiesu neatkarības jautājumu. Tiesnešu biedrības prezidente Adrija Kasakovska uzsver, ka nav pieļaujama situācija tiesneša nolēmuma apspriešanā un analizēšanā pirms tā stāšanās spēkā.
Adrija Kasakovska, Tiesnešu biedrības prezidente: “Tiesnesim, veicot savas funkcijas, jābūt brīvam no jebkādas ārējas ietekmes un neatkarīgam attiecībās ar sabiedrību, izpildvaru un likumdevēju varu. Saglabāt šo neatkarību nav vienkārši. Piemēram, tā saucamajās skaļajās lietās, mediji, publicējot informāciju par kādu lietu, var radīt sabiedrībā nepareizu priekšstatu par to, ka ir noticis noziedzīgs nodarījums un ka ir pierādījumi, kas apstiprina kādas personas vainu. Ja tiek pieņemts spriedums, kas neapmierina sabiedrību un kas apstrīd iepriekš radīto priekšstatu, ir neizpratne – noziegums ir, vainīgo nav. Tāpēc tiesnesim ir jāprot ar pieejamiem instrumentiem, ar profesionalitāti paust savu pozīciju un pamatot nolēmumu. Nekādā gadījumā nedrīkstētu būt situācijas, ka mediju pārstāvji vai kāda amatpersona norāda, ka tiesnesis lietas spriešanā pieļāvis kādas kļūdas. Tikai tad, kad lieta ir izgājusi visas trīs tiesu instances un spriedums ir stājies spēkā, mēs varam to vērtēt.”