Tieslietu ministrija un Tiesu administrācija Eiropas Sociālā fonda Plus atbalstītā projekta “Pieeja tiesiskumam” ietvaros sagatavojusi informatīvus video ar mērķi iedzīvotāju vidū veicināt izpratni par bezmaksas juridisko palīdzību strīdu gadījumos, kā arī tiesībām saņemt valsts kompensāciju cietušajiem kriminālprocesa ietvaros.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere uzsver: “Lai ikvienam būtu iespēja aizstāvēt savas tiesības, ir būtiski nodrošināt piekļuvi kvalitatīvai juridiskajai palīdzībai un atbalstam. Bezmaksas valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība un valsts kompensācija kriminālprocesā cietušajiem ir būtiski instrumenti, lai veicinātu pieeju efektīvam tiesiskumam. Projekta “Pieeja tiesiskumam” ietvaros turpināsim izglītot Latvijas iedzīvotājus par savām tiesībām, lai aicinātu strīdus risināt savlaicīgi, kā arī īstenosim citas aktivitātes, tostarp profesionāļu (advokātu, mediatoru, bāriņtiesu, sociālā darba speciālistu u.c.) kvalifikācijas celšanas pasākumus.”
Parasti palīdzību meklē cilvēki, kas saskārušies ar dažāda veida problēmsituācijām vai pret sevi vērstu noziedzīgu nodarījumu: cietuši no vardarbības ģimenē, radies strīds sakarā ar laulības šķiršanu, nav varējuši vienoties par saskarsmi un uzturlīdzekļiem bērniem. Tāpat palīdzība vajadzīga bāriņtiesas lēmuma pārsūdzībai sakarā ar bērna tiesību un tiesisko interešu aizsardzību, kā arī lietās sakarā ar saistību nepildīšanu, jo pasliktinājies finansiālais stāvoklis un nav iespējams nokārtot savas saistības. Tāpat juridiskās palīdzības sniedzēji var sniegt atbalstu situācijās, kad ir strīds par kopīpašuma sadali vai zaudējumu piedziņu, piemēram, kad ir appludināts dzīvoklis. Sniedzot juridisko atbalstu šāda veida situācijās tiks nodrošināta iespēja vēl vairāk personām aizstāvēt savas tiesības vai atrisināt strīdus situāciju, stiprinot pieeju tiesiskumam Latvijā kopumā.
Tiesu administrācijas dati liecina, iedzīvotāju interese izmantot valsts nodrošināto juridisko palīdzību pakāpeniski pieaug, piemēram, 2024.gadā saņemti 1180 iesniegumi valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pieprasījumam, un pieņemti 920 lēmumi par juridiskās palīdzības piešķiršanu.