Novērtējuma izstrāde tieši saistīta ar mērķi uzlabot tieslietu jomas darbību, atbalstīt ekonomikas attīstību un izaugsmi. Skaidra, efektīva un neatkarīga tieslietu sistēma, kas nodrošina paredzamu, savlaicīgu un izpildāmu lēmumu, sniedz ieguldījumu uzticēšanās un stabilitātes radīšanā, kas savukārt ir nozīmīgi elementi atbilstošai uzņēmējdarbības un investīciju videi. Labi funkcionējoša tiesu sistēma ir viens no pamata elementiem, kas veicina ekonomikas attīstību un pasargā tirgus ekonomiku no dažādām ļaunprātībām, korupcijas, negodīgās konkurences, tādējādi atbalstot brīvā tirgus mehānismu.
Latvijas Tiesu sistēmas novērtējumā piedalījās Eiropas Padomes Eiropas Tiesu sistēmu efektivitātes komisijas (CEPEJ) attiecībā uz tiesu sistēmas darbības novērtējumu; Eiropas sadarbības un attīstības organizācija (ESAO jeb OECD), kura veica pētījumu par komerctiesību regulējumu, bet Starptautiskais valūtas fonds (SVF) veica Latvijas maksātnespējas sistēmas novērtējumu.
Katra no institūcijām tika izvēlēta, pamatojoties uz tās unikālo pieredzi attiecīgajā jomā, ko tā varētu sniegt Latvijas tieslietu sistēmas novērtējuma izstrādē, kā arī, ņemot vērā iepriekšējo iesaisti attiecīgās politikas jomas attīstībā Latvijā.
Novērtējums ietver neatkarīgu analīzi attiecībā uz Latvijas tiesu sistēmas darbību, kā arī rekomendācijas tās iespējamai pilnveidei un modernizācijai.
Latvijas tieslietu sistēmas novērtējuma saturs tika sadalīts trīs patstāvīgos pētījumos:
- Tiesu sistēmas novērtējums (darbības efektivitāte un kvalitāte)
- Maksātnespējas regulējuma novērtējums (veikto reformu vērtējums)
Pilns Latvijas maksātnespējas novērtējums pieejams šeit.
- Komerctiesību regulējuma, saistībā ar tā piemērošanu sniegto pakalpojumu, kā arī strīdu risināšanas vides novērtējums
ESAO jeb OECD Pētījums “Tiesiskums komercdarbībai un iekļaujošai izaugsmei Latvijā”
ESAO jeb OECD Pētījums “Tiesiskums komercdarbībai un iekļaujošai izaugsmei Latvijā” angļu valodā